New 15.6 inch Screen Compatible with AU Optronics B156XTN07.0/ B156XTN07.0 HW0A HW1A HD 1366X768 WXGA Slim Laptop LED LCD Replacement Screen/Panel
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
New Item. Direct form Original Factory. Compatibility Guaranteed. Pixels Policy in Accordance with ISO Regulation. Fullcom – We export high quality LCD screens throughout more than 80 countries all over the world. With our longer than 15 years LCD-business experience, we have the confidence to provide you several advantages make your business successfully.First of all, we have strong support directly from original manufacturers, we can offer you stable quality LCD at reasonable price. Secondly, we have professional purchasing team locates in Taiwan. We deem to search for reliable quality screens. Most importantly, in order to keep quality stable, we also test screens 100% in order to confirm all screens must approve by ISO-13406. To work in this way, we hope to set up a win-win business with all of our customers. Of course, we usually have more than 500 kinds of popular screens in stock and size from 7” to 23.8”. If you have any LCD screen or larger quantity demand, please feel free to contact our customer service.It is my pleasure to serve and work with you. Please match your original screen's screen model, BACKLIGHT TYPE, SIZE, CONNECTOR TYPE, and RESOLUTION before you purchase this item, because some laptop models come with more than one type of screens. Please note that we might ship compatible models based on stock. For any unsure situation, please contact us. If you are unsure about which screen fits your laptop, please don’t hesitate to contact us. We will be glad to help you find a correct item. All products we provide are compatible based on our test. Depending on our stock, model name and outline size may be slightly different.INSTALLATION ADVICEPlease disconnect your laptop power and remove the battery before installation to avoid possible damage to the electrical components.
  • Laptop LCD Screen Size: 15.6"
  • Laptop LCD Screen Resolution: HD (1366x768)
  • Laptop LCD Screen Connector: 30 Pins(Bottom Right Side)