ABUS 65/40HB63 Long Shackle Solid Brass Padlock with 2 Keys for Outdoor, School, Gym, 1 57/64in (50mm) Wide, Keyed Different
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
Product Description Abus padlock includes 63 mm long shackle and 404 keyed alike are suitable for low to medium security requirements and are also suitable where a strong requirement for service performance and longevity is required. Made of solid brass and the shackle is made of hardened steel alloy. The inner components are made of non-corrosive materials. The padlock locking is automatic, it does not require a key. The precision pin cylinder has mushroom counter pins with the paracentric key-way offering greater protection against manipulation. Used to secure valuables/goods of medium value or at an average risk of theft. The cylinder can be re-keyed to match an existing key (Keyed Alike). Measures 40 mm width by 103 mm height by 15 mm depth. Level 5 Abus global protection standard a higher level means more security. New sophisticated plating for extreme corrosion resistance. Shackle guard protects shackle from attack. Rust free. Paracentric keyway resists professional picking by special key profile. Shackle locked on both sides. Set Contains: 1 x Padlock
  • Dimensions: Lock width: 1 17/32in (39mm), Height: 3 31/32in (101mm), Depth: 5/8in (16mm), Horizontal Clearance: 55/64in (22mm), Vertical Clearance: 55/64in (22mm), Shackle Diameter: 1/4in (6.5mm)
Color Brass
Shape Rectangular
Lock Type Key Lock
Brand Name ABUS
Style Name Keyed Different
Item Weight 6.4 ounces
Finish Types Plated
Manufacturer ABUS
Model Number 05320
Material Type Brass
Item Type Name ABUS 05320 65/40HB63 63mm Long Shackle Brass Padlock with 404 Alike Keyed